W Olsztynie odpowiadają po ukraińsku na pytania o HIV

zdjęcie: W Olsztynie odpowiadają  po ukraińsku na pytania o HIV / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Porady na temat zakażeń przenoszonych drogą płciową można otrzymać bezpłatnie, anonimowo i przez telefon.
Olsztyn. Trwa akcja Motanka prowadzona przez Związek Stowarzyszeń Razem w Olsztynie. Do maja dwa razy w tygodniu, we wtorek i czwartek w godzinach 15:00–17:00 można zasięgnąć porady na temat profilaktyki zakażeń przenoszonych drogą płciową. A wszystko nie tylko po polsku, ale też po ukraińsku. Wystarczy zadzwonić na numer 792 276 667. Akcja jest realizowana dzięki grantowi przyznanemu w konkursie Pozytywnie Otwarci, finansowanym przez firmę Gilead Sciences Polska.

O tym jak bardzo potrzebne są tego typu działania świadczą raporty Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH PIB. Liczba zakażeń HIV w Polsce nieubłaganie rośnie. Według wstępnych danych w ubiegłym roku było to blisko 3 tysiące przypadków – więcej niż kiedykolwiek od wybuchu epidemii tego wirusa. Część z tych zakażeń dotyczyła osób zza naszej wschodniej granicy, które mieszkają obecnie w Polsce z powodu wojny w Ukrainie.

Osoby zainteresowane tematem profilaktyki bądź leczenia HIV często wahają się przed zadawaniem pytań lekarzom, wstydzą się mówić otwarcie. W akcji Motanka wszystkie kontakty z konsultantami są w pełni anonimowe. Znają oni zarówno język polski, jak i ukraiński, a więc nie ma bariery językowej. Jak mówi Ludmiła Iwona Młynarczuk, koordynatorka akcji:

Chcemy dotrzeć z rzetelnymi informacjami na temat profilaktyki zakażeń przenoszonych drogą płciową, szczególnie HIV, do grupy nieobjętej profilaktyką w ramach ogólnodostępnych programów. Dlatego do naszych dyżurujących konsultantów kierują zainteresowanych specjalnie przeszkolone osoby pracujące z obywatelami Ukrainy. Są to pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury, Sali Parafialnej Parafii Greckokatolickiej w Olsztynie, Zboru Zielonoświątkowego „Twoja Przystań” w Olsztynie, Federacji Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego „FOSA”, pedagodzy ze szkół ponadpodstawowych w naszym powiecie, pracownicy ds. studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, a także pracownicy miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej.


Informacje o akcji widoczne są na ulicach Olsztyna – w postaci plakatów na wiatach przystankowych oraz wszędzie tam, gdzie bywają Ukraińcy, np. w instytucjach kultury. Oprócz rozmowy, osoby odwiedzające konsultantów mogą wynieść ze spotkania również ulotki informacyjne w języku ukraińskim, a także środki zabezpieczające przed zakażeniem.

Rosnące liczby osób żyjących z HIV w Polsce pokazują, że nadal brakuje informacji na temat profilaktyki tego zakażenia. O ile – dzięki Krajowemu Centrum ds. AIDS i sieci Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych – o poradę po polsku jest dość łatwo, o tyle dotarcie do informacji w języku ukraińskim może być trudniejsze. Dlatego bardzo się cieszę, że możemy wesprzeć akcję prowadzoną przez Związek Stowarzyszeń Razem w Olsztynie – skomentował Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Olecko
14.8°C
wschód słońca: 05:00
zachód słońca: 19:54
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Olecku

kiedy
2024-05-19 16:00
miejsce
Hala widowiskowo sportowa Lega,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 19:00
miejsce
ROK Garbate Mazury, Olecko, Plac...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-06 17:00
miejsce
ROK Garbate Mazury, Olecko, Plac...
wstęp biletowany