reklama
kategoria: Miasto
3 styczeń 2024

Olecko – skarbnica mazurskich krajobrazów

zdjęcie: Olecko – skarbnica mazurskich krajobrazów / J.Kunicki/CC BY-SA 3.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
J.Kunicki/CC BY-SA 3.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
To niezwykłe miasto na szlaku łączącym Krainę Wielkich Jezior Mazurskich z Pojezierzem Suwalsko-Augustowskim. W Olecku czeka urozmaicony teren pagórkowaty rzeźbiony przez zlodowacenia. Od 121 m n.p.m. w południowej części gminy po 220 m n.p.m. w północno-wschodniej – odkryj malownicze wzgórza i jeziora.
REKLAMA

Tego szukamy w Olecku

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Olecko, Olecko praca, Olecko pogoda, urząd pracy Olecko, nieruchomości Olecko, mieszkania na sprzedaż Olecko.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Olecku , tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.
Na nasłonecznionej skarpie przy wschodnim brzegu Jeziora Oleckie Wielkie w połowie XVI wieku znajdowały się budynki myśliwskie o nazwie Oletzko, znane również jako Jagdbude. Według relacji historyka Krzysztofa Hartknocha to miejsce 7 września 1544 r. odwiedził książę Albrecht Hohenzollern, Markgraf Albrecht der Ältere von Brandenburg. W 1560 r. podczas polowania spotkał się tam z królem Polski Zygmuntem Augustem. Legenda głosi, że podjęto wówczas decyzję o założeniu miasta Margrabowa, po jednej stronie granicy, oraz Augustowa, po drugiej. Przez wieki okoliczni mieszkańcy nazywali to miejsce Dworczysko, które nosiło taką nazwę aż do XIX wieku.

Przez wieki krążyła wśród mieszkańców legenda o tajemniczym tunelu, który miał prowadzić pod jeziorem do Dworczyska. W 1919 r. władze Olecka skierowały pismo do Towarzystwa Historycznego w Królewcu, próbując rozwikłać tę tajemnicę. Niestety mimo podejmowanych prób zagadka ta nigdy nie została rozwiązana.

Pierwsza informacja o zamiarze utworzenia nowego miasta w starostwie straduńskim pojawia się w dokumencie zatytułowanym Co Henryk Kroszel i Krzysztof Szafstedt powinni wymierzyć w węgorzewskiem datowanym na 7 października 1559 r. Henryk Kroszel pełnił funkcję starosty Kłajpedy, natomiast Krzysztof von Krösten Szafstedt był starostą w Taplakach. Obydwaj zostali zobowiązani do udania się wspólnie z geodetami w rejon Stradun w celu przeprowadzenia różnorodnych pomiarów i dokładnych badań terenowych. W krótkim czasie zlokalizowali obszar nad Jeziorem Oleckim Wielkim, który miał zostać zmierzony i przeznaczony pod kolonizację w ramach starostwa straduńskiego. Na ich sporządzonych szkicach, przechowywanych obecnie w berlińskiej bibliotece, można dostrzec zarys jeziora, budynki myśliwskie oraz miejsce przeznaczone na przyszłe miasto.

Margrabowa, obecnie znana jako Olecko, otrzymała prawa miejskie w 1560 r. Po wyznaczeniu obszernego rynku o powierzchni ponad 5,5 hektara zbudowano tam kościół ewangelicki oraz ratusz. Stopniowy rozwój miasta był opóźniony ze względu na znaczne oddalenie od głównych szlaków handlowych i zniszczenia wynikające z wojen, które dotknęły Olecko w XVII i XVIII wieku, takie jak wojny szwedzkie (w 1656 r., gdzie Polacy odnieśli zwycięstwo nad Szwedami, którzy się tu zatrzymali), najazd tatarski w latach 1656-1657 oraz wkroczenie wojsk rosyjskich w 1757 r.

Pod koniec XVIII wieku miasto zaczęło znacząco się rozwijać, znajdując się w granicach państwa pruskiego. W drugiej połowie XIX i na początku XX wieku powstał tam drobny przemysł.

Od 17 sierpnia 1914 r. intensywne działania wojenne miały miejsce na terenie powiatu oleckiego w wyniku ataku wojsk rosyjskich na Prusy Wschodnie. Od 30 września do 2 października 1914 r. doszło do zaciętych walk pod Raczkami, gdzie Niemcy ponownie odparli ataki Rosjan. 12 lutego 1915 r.  wojska rosyjskie wycofały się z Olecka.

W wyniku przeprowadzonego plebiscytu w 1920 r. miasto pozostało w obszarze Niemiec i od 1928 do 1945 r. nosiło nazwę Treuburg, co można przetłumaczyć jako Wierny Gród. Kolejny okres dynamicznego rozwoju miał miejsce w międzywojniu, gdzie miasto stawało się aktywnym centrum turystycznym, sportowym i rekreacyjnym.

W czasie II wojny światowej miasto doznało znacznych zniszczeń, które szacuje się na około 60%. Przemysł oraz sieć kolejek wąskotorowych uległy całkowitej likwidacji.

Od roku 1945 miasto znalazło się w granicach Polski i w okresie od 1946 do 1975 r. pełniło funkcję siedziby powiatu.
W wyniku przeprowadzonej reformy administracyjnej od stycznia 1999 r. Olecko ponownie stało się miastem powiatowym.

Sięgnij po więcej informacji od Twojego Miasta!

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Olecko
0.8°C
wschód słońca: 07:07
zachód słońca: 15:24
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Olecku

kiedy
2024-11-26 18:00
miejsce
ROK Garbate Mazury, Olecko, Plac...
wstęp biletowany