reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
12 styczeń 2023

Wawel otwiera wystawę dzieł Jacoba Martensa

zdjęcie: Wawel otwiera wystawę dzieł Jacoba Martensa / fot. PAP
fot. PAP
Od piątku na Wawelu będzie można zwiedzić wystawę "Jacob Mertens i malarstwo krakowskie około roku 1600". Na ekspozycji zgromadzono ponad trzydzieści dzieł antwerpskiego malarza osiadłego w Krakowie, w tym obrazy, rysunki i rzeźby.
REKLAMA

To, jak podkreślają muzealnicy, dzieła wybitne, chociaż mało znane i w większości nigdy niepokazywane w muzeach. Są wśród nich wykonane około 1600 roku obrazy, rysunki i rzeźby z kości słoniowej, w tym ołtarz, którego najważniejszą część stanowi sygnowany przez artystę obraz "Zwiastowanie" z prałatówki kościoła Mariackiego.

Na wystawie będzie można zobaczyć takie dzieła malarstwa niepokazywane dotąd na wystawach muzealnych, jak "Ostatnia Wieczerza" z kościoła św. Piotra i Pawła, "Matka Boska z Dzieciątkiem oraz świętymi Janem Chrzcicielem i Janem Ewangelistą" z katedry na Wawelu, "Wizja Świętej Jadwigi przed krucyfiksem" z kościoła św. Krzyża. Na ekspozycję trafiły również dwie duże kwatery z nastaw ołtarzowych o charakterze niderlandzkim pochodzące z kościoła Mariackiego w Krakowie oraz kościoła Dominikanów pw. św. Jakuba w Sandomierzu.

Ekspozycją kuratorzy zwracają uwagę m.in. na zjawisko przenikania wpływów niderlandzkich do Polski w XVII wieku.

"Pokazane zostaną dzieła z trudno dostępnych kolekcji i zbiorów, których zadaniem będzie poszerzenie kontekstu i zbudowanie obrazu zjawisk takich, jak drogi przenikania inspiracji niderlandzkich, powtarzalność rozwiązań formalnych i popularność motywów ikonograficznych, a także dzieł mistrzów niderlandzkich w Europie Środkowej XVI/XVII wieku" - podkreśla Krzysztof Czyżewski, współkurator wystawy, kustosz Zamku Królewskiego na Wawelu pracujący nad scenariuszem ekspozycji wraz z profesorem Markiem Walczakiem, Dyrektorem Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Muzeum podkreśla również, że dzięki zgromadzonym dziełom odwiedzający będą mogli spojrzeć na Kraków jako prężne centrum artystyczne baroku.

"Jestem przekonany, że wystawa prac Jacoba Mertensa będzie inspirować do poszukiwań, zwracając uwagę na nieznane, choć niezwykle znaczące wątki w europejskiej historii sztuki XVII wieku" – podkreśla prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. Wystawa będzie otwarta do 16 kwietnia.

Jacob Mertens był synem Peetera Mertensa i Cathlijne van Schoor, a rzemiosła uczył się w warsztacie Huybrechta (Huberta) Bruggemana. Nie jest znana data wyjazdu Mertensa z rodzinnego miasta, bez wątpienia jednak postanowił on osiedlić się w Krakowie na stałe - 23 października 1589 roku wstąpił do miejscowego cechu malarzy, a w roku 1595 przyjął prawo miejskie. Tutaj też ożenił się z Barbarą, wdową po malarzu Pawle Czumturnie (Tomtornie). Zmarł przed 26 czerwca 1609 roku.(PAP)

autorka: Julia Kalęba

juka/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Olecko
2.4°C
wschód słońca: 07:44
zachód słońca: 15:28
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Olecku