reklama
kategoria: Kraj
11 grudzień 2024

Nowe poduszkowce Straży Granej zaczęły służbę na Zalewie Wiślanym

zdjęcie: Nowe poduszkowce Straży Granej zaczęły służbę na Zalewie Wiślanym / v14672365
v14672365
Morski Oddział Straży Granicznej powiększył swą flotę o dwa nowe poduszkowce. Jednostki są przeznaczone głównie do działań na Zalewie Wiślanym, przez który przebiega granica z Federacją Rosyjską.
REKLAMA

Nowe poduszkowce typu Griffon 2000TD są od ponad dwóch miesięcy w bazie Kaszubskiego Dywizjonu SG, gdzie funkcjonariusze szkolili się w sterowaniu nimi i w obsłudze urządzeń.

Dowódca poduszkowca SG-414 chor. sztab. Radosław Kościug powiedział, że jednostka jest wyposażona w nowoczesną nawigację i radar, które pozwalają na bezpieczne poruszanie się w dzień i w nocy. Rozwija do 45 węzłów (ponad 83 km/h).

Są przeznaczone do działań patrolowo-interwencyjnych i poszukiwawczo-ratowniczych w warunkach zimowych na lodzie i latem na wodzie. Mogą być używane na miejscach porośniętych sitowiem i w terenie bagnistym, a także na akwenach w odległości do 20 mil morskich (ponad 37 km) od brzegu.

Uroczystość podniesienia bandery na nowych poduszkowcach odbyła się w środę na terenie bazy Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej w Starej Pasłęce (woj. warmińsko-mazurskie).

Zastępca komendanta głównego SG gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska powiedziała, że zakup tych jednostek to kolejny krok w kierunku podnoszenia skuteczności ochrony morskiej granicy państwowej. Zaznaczyła, że są one świetnie dostosowane do wymagających warunków służby na Zalewie Wiślanym, a ich wszechstronność pozwoli skutecznie patrolować granicę, kontrolować jednostki rybackie i ich załogi czy wspierać działania ratownicze na wodzie.

Komendant morskiego oddziału kontradm. SG Andrzej Prokopski podkreślił, że Zalew Wiślany to newralgiczne miejsce między Polską a Federacją Rosyjską, z zewnętrzną granicą UE. Przypomniał, że jest stąd tylko 15 mil morskich (tj. ponad 27 km) do portu w Bałtijsku i 24 mile morskie (ponad 44 km) do portu w Królewcu.

"Bliskość ta najlepiej obrazuje, jak bardzo ważną rolę w systemie bezpieczeństwa naszego państwa odgrywają tu funkcjonariusze Morskiego Oddziału SG. Wcielone do służby poduszkowce doskonale wpisują się w te zadania, zwłaszcza że to wymagający akwen, zamarzający zimą, który nie pozwala na stałe wykorzystywanie jednostek o konwencjonalnym napędzie" – dodał.

Przez Zalew Wiślany przebiega odcinek polski-rosyjskiej granicy o długości ok. 10 km. Przylega do niego zamknięta dla żeglugi i rybołówstwa strefa S-9.

Na Zalewie Wiślanym w 2023 r. zanotowano jeden przypadek przekroczenia granicy państwowej, w tym roku nie było żadnego. Jednostki SG, szczególnie poduszkowce, uczestniczą w akcjach ratowniczych – np. w styczniu funkcjonariusze pomogli czterem rybakom, którzy dryfowali na krze lodowej.

Zalew jest płytkim zbiornikiem znanym ze zmiennych warunków pogodowych, silnych wiatrów i falowania, płycizn i licznych przeszkód nawigacyjnych w postaci np. żaków, tj. stacjonarnych sieci rybackich. Ma słabo dostępną linię brzegową, najczęściej porośniętą roślinnością trzcinową.

Jak ocenił Tadeusz Gruchalla z zespołu prasowego komendanta MOSG, wszystko to powoduje, że jest to akwen bardzo wymagający i trudny do kontroli, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

"Stąd potrzeba utrzymywania na nim unikatowego środka transportu, jakim są poduszkowce patrolowe, których przydatność jest szczególnie widoczna w okresie, gdy Zalew Wiślany zamarza" – powiedział.

Umowę na zakup i dostawę obu poduszkowców z wyposażeniem SG podpisała w październiku 2023 r. Zbudowała je brytyjska firma Griffon Hoverwork Limited. Zamówienie warte ponad 28 mln zł sfinansowano z budżetu państwa w ramach Programu modernizacji policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025.

Dotychczas Kaszubski Dywizjon Straży Granicznej dysponował dwoma poduszkowcami, które zostały zbudowane w 2006 r. przez tę samą firmę co nowe jednostki. (PAP)

mbo/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Olecko
2.5°C
wschód słońca: 07:38
zachód słońca: 15:09
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Olecku